אביחי מליחי

אביחי מלחי – גיבור תרבות
יוצר, כותב, מלחין ושר

 

אביחי מליחי, נולד וגדל בראש העין להורים אסתר שתחיה, וסעדיה ז"ל מליחי יוצאי תימן, במהלך ילדותו היה סולן במקהלת בית הספר כאחד הסולנים הבולטים.
כמו כן במקביל, בסביבות גיל 15 החל לבטא את כישרונו בכתיבת שירים למגירה, כמו כל נער בגילו, מאוהב.

בעת בגרותו (16-17) החל לנגן על גיטרה עם אומנים לא מוכרים בזמנו כדוגמת – שלום הלל, ישי לוי ועוד רבים וטובים ובלתי מוכרים.

עד שבלילה אחד התבקש אביחי לנגן  במקום יהודה קיסר ,לזמר המוכר דאז ג'קי מקייטן, שהיה כוכב גדול באותם ימים וזאת לאחר שניגן באותו לילה לישי לוי, שאיתו בא ביחד מאירוע אחר.

ומשם כדור השלג התגלגל ואביחי החל לנגן עם גק'י מקייטן באופן קבוע, אבנר גדסי וזוהר ארגוב ז"ל ועוד רבים וטובים ובמהלך הזמן מטבע הדברים התפתח אביחי בנגינה על הגיטרה ברמה המקצועית ביותר.

בשנת 90' (סמוך למלחמת המפרץ) אביחי מליחי מצא לנכון לפתוח את מגירת השירים שאותם כתב שנים רבות לפני כן, ומצא לנכון להלחינם והחל בחיפוש אחר אמנים מבצעים.

וכך נפל הפור בשיר "עוד מחפשת אהבה" (בביצועה של מרגלית צנעני, המוכרת לנו כיום כמרגול) ללחן יווני משודרג !

בשנת 92' נשא אביחי אישה ובמקביל המשיך לעבוד ביצירת והלחנת שירים באחד מן הימים באותה תקופה פנה אליו יוסי בן דוד שהיה אז מנהלו האישי של אמן שאינו ידוע ומוכר בזמנו העונה לשם פיני חדד,
אשר קיבל שבעה שירים כתובים ומולחנים בסקיצות ע"ג קלטת שבהם השתמש בתקליטו הראשון !

למרבה הפלא השיר "ואת איתי את לא לבד" המוכר לנו בהצלחתו ההיסטרית וההיסטורית היה השיר האחרון שנכנס לאותה קלטת למי שמכיר את אותה קלטת של פיני חדד יגלה שאביחי מליחי כתב לו 80% מתקליטו.

ומשם פרח האיש והמשיך באופן אינטנסיבי לכתוב שירים ולהלחינם לאמנים אחרים אשר צבאו על פתח ביתו, כתוצאה מאותה הצלחה של השיר.

אייל גולן כאמן המבקש להצליח פנה באותם ימים מטבע הדברים לאביחי אשר בלט בכשרונו.

והאמן המוזכר קיבל את השיר "לחישה בלילה" הסנונית הראשונה ושיר הנושא לתקליטו הראשון בחייו של אייל גולן.

יצוין גם, שאביחי כנגן גיטרה וזמר הופיע במועדון הנקרא "גוש 24" ושם לראשונה נרקם השיר "לחישה בלילה" שנה לפני צאת האלבום עצמו, שמן הסתם הקשר בין אייל גולן ליוצר התחזק עם השנים מכל הסיבות
אשר הניבו שירים נוספים דוגמת "אין לי בלעדייך","בלילותי".
והמשך דרכו של אייל בעבודתו עם אתניקס שר אייל בשנית שירים של אביחי "ילדתי נא שובי", "ענייך מספרות".

בשנת 2000 יצא תקליטו הראשון הנושא את השם "פלא טבעי", בהוצאת הד ארצי שאותו כתב והלחין ברובו אביחי עצמו בשיתוף עם כותבים בלתי מוכרים שאף הם התפרסמו ברבות השנים.

בנוסף לכישוריו אביחי אף עסק בעיבוד דוגמת תקליטו של רגב הוד "עד השקיעה האחרונה" ששם אף כתב והלחין ובשיתוף עם כותבים מוכשרים אחרים וחלקם אף אינם איתנו (יוש גרנות ז"ל).

ובין שאר עבודותיו אף עיבד את השיר "בואו ונבנה" בדואט עם יואב יצחק שאף נכנס לתקליטו של יואב יצחק.

בתקופה האחרונה עמל אביחי מליחי שעות רבות ויקרות על פרויקט משולש שיכלול תקליטור אישי (מספר 2),תקליטור דואטים עם גדולי הזמר המזרחי (דקלון,נתי לוי ועוד…)
והפרס האחרון שישמש כבונוס עצמי לאמן במשולש הוא תקליטור שלם בתימנית ! אשר כל כולו מוקדש לאביו סעדיה מליחי ז"ל ,מנוחתו עדן אשר הלך לעולמו לפני תקופה קצרה.

בין הסנוניות שהספיק אביחי לשחרר נמצאים "אני חי", "ספר לי מה שנמע","הצחוק שלך", "מלאכים בוכים הלילה" והחדש "בזכותך" !

אביחי מליחי נבחר יחד עם הגיטריסט האגדי יהודה קיסר לגיבורי תרבות מטעם משרד התרבות והספורט ויחד מופיעים ברחבי הארץ במופע" שירים מהכרם" .

בימים אלה ממש עסוק אביחי בשיר חדש מדהים שקט ובעל מסר אהבה ברמות הגבוהות המדבר לכל לב !

לצפייה בסירטוני וידאו של הזמר אביחי מליחי לחצו כאן >>לפרטים ולהזמנות – אתי יוחנן – סטאר הפקות:
052-7957725
Etistarh@gmail.com